Potřebujete poradit? / +420 792 230 462

Den otců se blíží! Nezapomeňte na milou pozornost

Den otců se blíží! Nezapomeňte na milou pozornost

Den matek je u nás poměrně oblíbeným svátkem, který slavíme druhou květnovou neděli. Věděli jste ale, že i tatínci mají svůj velký den? Ten letos připadá na 20. června. Co takhle tátovi udělat radost nějakou pěknou maličkostí nebo milou pozorností? Máme pro vás několik originálních tipů!

Den tatínků a jeho (ne)veselá historie

Asi nám dáte za pravdu, že Den otců je v našich končinách méně populární, než zmíněný svátek všech maminek. Ačkoli ve světě nejde o mladý svátek, v Česku začal nabývat na popularitě teprve v posledních letech. Oslava role otců ve společnosti přitom ale sahá až do středověku.

Oficiální oslavy role tatínků v moderní historii započaly roku 1908 a rozhodně nepatřily k radostným událostem. Den otců se jako první slavil v západní Virginii, ve Fairmontu. Tato oslava ale proběhla v rámci církevní katolické akce v kostele a byla navržena Grace Golden Claytonovou, které umřel otec v prosinci 1907 při důlním neštěstí. Tato tragédie zabila celkem 361 mužů, z čehož bylo 250 otců, a zanechala po sobě velké množství sirotků.

Bohužel myšlenka oslav otcovství se z Virginie do dalších států nerozšířila, proto je za oficiální počátek oslav dne otců považován až 19. červen roku 1910. Oslavu iniciovala Sonora Smart Doddová ze státu Washington v USA, která byla členkou místního kostela a po oslavách Dne matek v roce 1908 pastorovi navrhla, že by se měli stejně významného dne dočkat také tátové. Den všech otců chtěla oslavit na počest svého tatínka, který jako ovdovělý vychoval šest dětí.

Den otců se měl původně slavit na jeho narozeniny 5. června, pastor ovšem neměl v tento den čas, proto byla oslava přesunuta na třetí červnovou neděli, což připadlo na 19. června 1910. Velké popularity se oslavy otcovství znovu dočkaly až v roce 1966. Právě tehdy totiž prezident Lyndon Johnson prezidentskou deklarací prohlásil třetí červnovou neděli za oficiální Den otců. Svátek, jako takový, pak byl prohlášen za národní svátek až zákonem vz roku 1972. Dodnes se tenhle významný den slaví po celém světě, byť s různými a pohyblivými daty.

Tipy na maličkosti, které udělají tatínkům radost

Neříkáme, že máte u příležitosti Dne otců vybrakovat obchody, vzpomenout si ale na tatínka s nějakou milou drobností není úplně od věci. A přesně takovou originální maličkostí může být třeba placka naší výroby, kterou si navrhnete přesně podle svých představ a požadavků.

5 tipů na originální placku pro tatínka

  1. Na placku můžete umístit oblíbenou fotografii, která bude tatínkovi připomínat společné chvíle s vámi

  2. Součástí vlastnoručně navržené placky může být i oblíbený motivační citát

  3. Je taťka spíše humorista? Co takhle mu nechat vyrobit placku s milým vtípkem nebo humornou hláškou z oblíbeného filmu či seriálu?

  4. Placku můžete klidně pasovat do role medaile. Každý táta bude určitě praktický doplněk s textem „nejlepší táta na světě“ hrdě ukazovat světu.

  5. Je taťka vegan, podporuje naše zdravotníky nebo se hlásí k nějaké politické straně nebo hnutí a chce vyjádřit svůj názor? Skvěle to zvládne s originální plackou!

Náš tip: Kromě placek můžete nechat tatínkovi vyrobit taky otvírák na pivo nebo limonádu. Ten může být doplněný o praktický magnet nebo klíčenku. I tady lze samozřejmě vybrat jak barvu pozadí otvíráku, tak jeho motiv, nahrát fotku nebo přidat osobní vzkaz. Pamatujte, že fantazii se meze nekladou!

Proč právě placky od nás? Tady je pár důvodů

Tak co, plácneme si?



Zdroj obrázku: Kelly Sikkema/unsplash.com“


26. 7. 2021