Potřebujete poradit? / +420 792 230 462

Placky jsou tady s námi už 125 let!

Placky jsou tady s námi už 125 let!

Řada z nás bere originální placky jako oblíbený módní doplněk batohu nebo tašky. Stále častěji ale ozdobné odznáčky můžeme vídat na nejrůznějších konferencích, společenských událostech a propagačních akcích. Víte ale vůbec, kde se oblíbené placky vzaly a kdo vlastně vyrobil tu úplně první? Čtěte dál a dozvíte se to!

Placky a odznáčky ve zkratce

 

Placky oslavily 125 let

 

První placka se spínacím kovovým špendlíkem spatřila světlo světa v roce 1896. O tenhle netradiční počin se zasloužila americká společnost Whitehead & Hoag a to přesně 21. července v New Jersey. Málokdo ale tuší, že tyhle placky rozhodně nesloužily jako propagační předměty nebo módní doplňky. Jejich cílem bylo nahradit mnohem nákladnější výrobu medailonků, přívěšků a služebníc odznaků.

Do hledáčku široké veřejnosti se placky dostaly až v souvislosti se skautskými organizacemi. Ty byly z odznáčků tak nadšené, že je začaly používat pro své členy k označení hodnosti a příslušnosti k oddílu. A protože ani konkurenční firmy nechtěly zůstat pozadu, začaly s výrobou vlastních placek a odznaků. V průběhu let se proto objevily různé typy placek a staly se tak velmi žádaným předmětem u sběratelů, stejně jako třeba poštovní známky.

Prapředky dnešních placek byste asi nepoznali

 

A jak vlastně první placky vypadaly? V zásadě na nich nebylo nic extra zajímavého. Měly průměr asi 25 mm a byly v podstatě trochu vylepšeným oděvním knoflíkem. Také jejich výroba byla velmi podobné výrobě klasických knoflíků. Nikoho tak asi nepřekvapí, že placky se dodnes v anglicky mluvících zemích nazývají button-badges nebo pins. V USA jim ale neřeknou jinak než buttons.

Nenechte se ale mýlit. První placky neměly nic společného s těmi, které si můžete koupit nebo vlastnoručně navrhnout dnes. Ve své podstatě totiž šlo o látkové odznáčky, které jejich výrobci začali potahovat celulózovou vrstvou až někdy okolo roku 1869. Tahle změna souvisela s vynálezem Johna Wesleye Hyatta a celuloidu – odolného termoplastického materiálu, který byl dost pevný, aby se dal mechanicky vyrážet. 

Placky propagovaly sportovce, politiky i královnu

 

Zatímco dnes placka slouží spíše jako dárková maličkost, nezbytná součást maturitních večírků, rozluček, svateb nebo třeba oslav, dříve byla používána výlučně k propagaci sportovců, herců a politiků. Odznáčky se taky rozdávaly jako reklamní dárek při koupi krabičky cigaret nebo během Búrské války k propagaci politických sdělení.

Málokdo také tuší, že jedny z prvních placek, které se objevily ve Velké Británii, byly vytvořeny k oslavám diamantového jubilea královny Viktorie v roce 1897. Bylo možné je levně vyrobit, levně koupit a zároveň šlo o originální a tolik žádaný suvenýr.

Nesmrtelní Sex Pistols a hippies

 

Pokud bychom se podívali na moderní historii placek a odznaků, pak se jistě shodneme na tom, že největší popularity se jim u nás i ve světě dostalo během šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století, kdy byly používány studenty, hippies a hudebníky jako symbol protestu. Třeba takový John Lennon placky vyloženě miloval a jeho fanoušci proto nemohli jinak.

Absolutním boomem byl potom rok 1976 a příchod kapely Sex Pistols, která z placek udělala nezbytnou součást módního sebevyjádření. Navzdory poklesu popularity této kapely v průběhu let, jsou placky stále stejně populární a dnes dokonce patří k těm nejoblíbenějším propagačním předmětům na tuzemském i zahraničním trhu.

Pokud vy sami plánujete propagovat výrobky nebo služby pomocí originální placky, hledáte malou dárkovou drobnost nebo zkrátka chcete vyjádřit názor nebo okolí pobavit vtipným motivem, můžete si originální placku sami navrhnout prostřednictvím našeho intuitivního online konfigurátoru. Ten vám navíc pomůže nejen s návrhem placek, ale taky zrcátek, otvíráků, magnetek, klíčenek nebo medailí.

Máte nějaký svůj oblíbený motiv placky? Dejte nám o něm vědět, budeme rádi!

 

Zdroj foto: unsplash.com, Natalie Scott @natysctt


31. 5. 2021