Potřebujete poradit? / +420 792 230 462

Placky pomáhají zachraňovat ohrožená zvířata i prales

Placky pomáhají zachraňovat ohrožená zvířata i prales

Není to tak dávno, co jsem se setkala s kamarádkou Pavlou, a ona mi začala vyprávět, jak pomáhá tygrům na Sumatře. Po hodině vyprávění plynule přešla k dalším projektům, které se zabývají záchranou pralesa a dalších ohrožených druhů zvířat. Hned mi ukázala několik placek na své kabelce. Na jedné z nich je vyobrazený tygr s nápisem “save sumateran tiger.” Zvědavě jsem se zeptala, jak to vše začalo.

 

“Večer zrovna pršelo a já se rozhodla pustit si internet a podívat se na pár známých stránek. Ani už nevím, co přesně jsem ve vyhledávači hledala, když mé oči doslova přitáhl tento obrázek,” vypráví s nadšením a prstem ukazuje na jednu z placek na své kabelce, právě tu s tygrem. “Tygry miluji už od dětství. Kreslila jsem je jako malá. Magicky mě přitahují. Při pohledu na ně vnímám jejich sílu, jedinečnost a krásu,” pokračuje Pavla.

Pár prokliků ji přesměrovalo na stránky neziskové organizace Spolek Prales dětem, který se aktivně zapojuje do světové ochrany deštných pralesů. Vykupuje deštný prales a vytváří soukromé česko-slovensko-indonéské rezervace Green Life na Sumatře. Také čistí pláže od naplavených plastových odpadků v Indickém oceánu v souostroví Pulau Banyak u Sumatry. V obou projektech Green Life i Blue Life se zaměřují na podporu protipytláckých aktivit.

Byla to láska na první pohled

“Hned jak jsem si přečetla jejich stránky, věděla jsem, že se chci taky zapojit,” upřesňuje Pavla. Stát se dobrovolníkem s malými dětmi neměla odvahu, a tak jasnou volbou bylo zakoupení placky a poslání finanční pomoci.

Dále Pavla s úsměvem vypráví, jak vznikla její kabelka s plackami. Nejednalo se prý o promyšlenou věc. To, že je chce mít a že budou na kabelce, věděla ale od začátku. “Byla to otázka srdce. Neumím to jinak vysvětlit. Když to cítíš tady,” vypráví a přitom si poklepává na srdce, ”tak to prostě musíš udělat.”

Nedalo mi to a spojila jsem se s organizací spolek Prales dětem a zeptala jsem se, jak celá myšlenka s odznaky vlastně vznikla? Paní Zuzana Koloušková, místopředseda spolku Prales dětem, nám prozradila, že myšlenka výroby placek na podporu jejich projektu se zrodila před pár lety v jejich brněnské kanceláři.

“Placka je jednou z možností, jak vyjádřit podporu a souznění s nějakou lidskou aktivitou, nebo projektem, který jejím zakoupením můžete podpořit. Proto jsme se rozhodli, že dáme lidem možnost tuto emoci vyjádřit a placky nechali vyrobit,” prozrazuje Zuzana.

Tým spolku Prales dětem vsadil na jednoduchost a jasné logo svých projektů. Paní Zuzana dodává: “Na jedné z placek naleznete logo projektu Green Life, který vykupuje na Sumatře deštný prales a podporuje protipytláckou hlídku Tygří komando. Na druhé je logo projektu Blue Life, který naopak u oceánu čistí pláže od plastových odpadků. Na třetí je logo Tygřího komanda, které chrání v NP Gunung Leuser tygry před pytláctvím.”

Nutno dodat, že všechny výše zmíněné projekty jsou podporovány lidmi, nikoli vládami. Spolek nebere žádné dotace ani granty. “Jdeme cestou spolupráce s širokou veřejností a dětmi ve školách. Naší největší silou jsou obyčejní lidé,” říká dále Zuzana a dodává, “naše placky vyjadřují naši práci, naše myšlenky a naše projekty. Velmi si proto placek vážíme. Jsou to symboly našich projektů.”

Zakoupením odznaků se lidé hlásí k misi spolku, kterou je ochrana světového přírodního dědictví. Peníze, které se získají z prodeje placek, podporují projekty na Sumatře.

O nové plackonoše není nouze

Odznaky si zájemci mohou zakoupit na festivalech, veganských akcích, každoročních jarních a podzimních veřejných promítáních, nebo v přímo v brněnské kanceláři spolku Prales dětem. “Každý, kdo se k nám přidá, byť zakoupením placky, je pro tento svět důležitý,” vyjadřuje s vděčností paní Zuzana.

Všude tam, kde uvidíte logo Green Life se srdcem, nebo mořskou želvu Blue Life a tygří hlavu v oranžovém kruhu, to jsou naše symboly, která jsou zdaleka viditelné stejně jako naše práce,” zakončuje místopředsedkyně spolku Zuzana Koloušková.

Placky mohou pomáhat nejen v České republice. Pokud zvažujete pomoc, můžete si placky sami zakoupit. Případně se stát přímo dobrovolníkem či sponzorem. Vše naprosto transparentně. Hlavní motto zní: „Divokou přírodu dokážeme vykoupit dříve, než tak učiní ti, kteří ji chtějí zpeněžit a zničit!“

Jeden ar pralesa vychází na pouhých 900 Kč. Měsíční podpora Tygřího komanda pak na 85 Kč. Kdo má zájem může podpořit i čištění oceánu. Více informací naleznete na  jejich dvou stránkách Prales dětem a Oceán dětem. My tímto děkujeme paní Zuzaně za její práci i čas.

Co vy? Podporujete plackami nějakou záslužnou aktivitu? Nebo naopak pro svou organizaci hledáte, kde byste si nechali vyrobit placky? Ozvěte se a společně něco vymyslíme.

Obrázek se souhlasem od organizace: http://pralesdetem.cz/.


29. 12. 2020