Potřebujete poradit? / +420 792 230 462

Placky jako krásné náušnice a prstýnky

Placky jako krásné náušnice a prstýnky

Karimatka, deka, voda. Všechno vytahuji ze svého batohu a ukládám se na své oblíbené místo v tělocvičně. Je čtvrtek a já mám svou hodinu jógy. Jako vždy jsem tu dříve, abych se mohla koncentrovat a hodila se do klidu. Sedím se zavřenýma očima a soustředím se na svůj dech.

Když tu mě z mého rozjímání vyruší ženský hlas. “Promiňte, nerada ruším, je vedle vás místo?” ptá se se širokým úsměvem mladá žena. Kývnu hlavou a tím naznačím, že se může uvelebit vedle mě. Vzápětí znovu zavírám oči a nechávám se unášet do svého vnitřního světa. Jakmile však oči zavřu, znovu se mi ukazuje obličej mladé ženy a její nádherné náušnice.

Nádherné mandalové náušnice

Nedá mi to a musím se ještě jednou podívat. Mladá žena se na mě usměje a představí se jako Jana. “Omlouvám se, ale tak mě zaujaly vaše náušnice, že od nich nemohu odtrhnou oči,” reaguji a dodávám, “jsem Katka, těší mě.” Hned na to se ptám, kde se takové krásné mandalové náušnice dají koupit, že už dlouho chci podobné, ale nejsou nikde k sehnání.

Jana se usměje a začne vypravovat: ”Když se to vezme kolem a kolem, vlastně jsem je nekoupila, ale nechala si je udělat. Moc ráda maluji mandaly. Odreagovávám se tím a chtěla jsem mít některé stále u sebe. Napadlo mě mít náušnice, knoflíky u kabátu a prstýnek. Tak jsem hledala, jak by se to vše dalo udělat. No a jednoho dne jsem byla na akci, která se konala na podporu jedné holčičky. Potřebovala tehdy vozíček, myslím. Na té akci rozdávaly placky, na kterých bylo napsáno “pro Lucinku” a pod tím číslo účtu, na který mohli lidé přispět jakoukoliv finanční částkou. Tehdy jsem začala pátrat, zda by šlo něco podobného vyrobit i jako náušnice.”

Plackonoši mezi ženami

Jana dále pokračuje ve vyprávění a popisuje celý proces vzniku. Od vyhledávání na webu přes hledání těch správných mandal, jejich kreslení až po nadšení, když jí domů přišel balíček a v něm měla náušnice, prstýnek i knoflíčky. “Všechno se dá udělat podobně jako se dělají tyto placky na oděv a batohy. Jen místo placek jsou to malé náušničky v podobě závěsu nebo pecek,” dodává Jana.

Od té doby nedá na své módní doplňky dopustit. Z vyprávění nás vyrušila instruktorka Hana, která začínala hodinu. Popravdě, když jsme s jógou skončily, šly jsme si s Janou sednou na sklenku vína. Než jsem se nadála, měla jsem své náušnice doma. Staly se z nás plackonošky, nad jejíž náušnicemi se vede nejeden rozhovor ve společnosti.

Jak jste na tom vy? Který vzor či obraz chcete mít na náušnicích?


9. 3. 2021