Potřebujete poradit? / +420 792 230 462

Jak placky pomáhají v nemocnicích

Jak placky pomáhají v nemocnicích

Paní Alenka se ve svých 85 letech znovu ocitla v nemocnici. Za posledního půl roku je tu už potřetí. Před měsícem jí odtud po půlroční léčbě pustili, ale opětovně zlomený obratel ji sem vrátil. Bere to s nadhledem, prostě tak, jak to je. Personál od doktorů přes sestřičky paní Alenku už dobře zná. Ona zase tuší, jak to na jejím oddělení chodí a o Zuzance, místní uklízečce, ví snad úplně všechno.

 

“Paní Nováková, tak jak se vám dneska daří,” vstupuje do dveří sestřička Míla. “Ale dobře, vy můj andílku,” odpovídá paní Alenka a dodává, “dnes jsem spala jako miminko.” Sestřička jí podá léky a měří tlak. Tu si paní Alenka všimne zajímavé placky na její nemocniční košili a se zájmem se ptá: “Co to máte sestřičko?” Ta se podívá na odznak a usměje se.

S kolegy jsme si nechali udělat placky,” vysvětluje a pokračuje ve vyprávění, “jednoho dne napadlo kolegyni, že sobě a hlavně pacientům rozveselíme den. Víte, jak to chodí v nemocnici. Nikdo tady není dvakrát nadšený a lidé tak podléhají různým náladám,” povídá.

Paní Alenka se podívá zřetelně na placku a vidí na něm anděla a pod ním nápis “Andělé jsou všude kolem nás”. “Já to říkám pořád, že jste můj anděl,” s úsměvem na tváří a jiskrou v očích říká paní Alenka sestřičce Míle.

Plackonoši mezi zdravotními sestrami

Sestra se usměje a dále prozrazuje, že placek si nechali udělat více. Když tehdy uvažovali, jaké odznaky nechají vyrobit, tak padlo několik návrhů. Každý z nich byl dobrý a proto se rozhodli udělat placek více. ”Takže máme placky jen se jmény a pracovním zařazením, další zase vyjadřují naši lásku k této práci a jiné to, jak se tu vzájemně vidíme,” popisuje paní Míla.

Měření tlaku a odběr krve proběhl během rozhovoru tak rychle, že si toho obě ženy ani nevšimnou. “A přesně o tom to je. Kolegové z dětského oddělení mají placky taky. Mají na nich zvířátka, autíčka, vesmír a kdo ví co ještě.  Říkají, že jim placky usnadňují navázat s dětmi kontakt,” prozrazuje paní Míla. “No a tady to máte. Povídáme si o mé placce, a vy máte změřený tlak a odebranou krev,” dodává s úsměvem.

A co vy? Už jste se někde s plackami u sestřiček nebo doktorů setkali?


26. 1. 2021